příspěvková organizace

2014 – 2015

Děkujeme všem těm, kteří tráví čas nad našimi stránkami. Říká se, že nakazit druhé radostí a dobrou náladou je ten nejkrásnější talent. Máme ho prý všichni, tak jen doufám, že se to i zde občas podařilo. Přejeme si ze srdce, ať je stále více těch, kteří mezi sebou šíří radost, dobrou náladu a moře lásky. Protože té není nikdy dost. Přejeme Vám krásné léto, pohodu a moře sluníčka. Máme Vás rádi a děkujeme, že jste s námi strávili celý školní rok 2014/2015. "AŤ JDEME V ŽIVOTĚ KAMKOLIV, AŤ JSME NA JAKÉMKOLIV ÚSEKU CESTY, VŽDY VĚŘTE, ŽE NA NÁS ČEKÁ V BUDOUCNU KOUSÍČEK LÁSKY A TROŠKA ŠTĚSTÍ ANEBO ROVNOU SPOUSTA LÁSKY A VELKÁ NÁRUČ ŠTĚSTÍ!"

Poslední den školního roku a s ním spojený táborový oheň na rozloučenou. Neuvěřitelné, jak ten rok rychle utekl. Bylo nám tu všem spolu moc hezky a je třeba se rozloučit. A jak jinak, než s našimi rodiči. Přejeme pěkné prázdniny!

A to jsme my. Letošní předškoláci. Tak si nás dobře prohlédněte!

Pasování školáků, loučení ..... Letošní rok loučení zasáhlo opravdu velké množství srdíček. Slzeli jsme naprosto všichni - učitelky, holčičky, kluci, malí i velcí. Víme, musí to tak být, jinak to nejde, ale nemohli jsme si pomoci. Šlo to úplně samo. Byli jsme všichni dobrá parta!

Přijímáme pozvání na požární stanici od Adélčina tatínka. Hasiči nám ukázali veškerou hasičskou techniku, předvedli, jak to vypadá, když je poplach: Dozvěděli jsme se opravdu plno zajímavých věcí. Nakonec nás tam čekal i oběd. Ten nám Libuška ale předtím připravila, to aby mohla jet s námi. Po dobrém obědě odcházíme směr autobus - Borovy - školka - postýlka - odpočinek.

Ve čtvrtek 4. června 2015 se scházíme v podvečerních hodinách u naší mateřské školy, převlečeni za zvířátka a společně se těšíme, jak si to všechno užijem. Nejdříve nás čeká procházka po Borovech, pak opékání buřtíků, hry na zahradě a diskotéka. S přicházející tmou si připravíme na podleze ve školce spacáky na spaní a ještě předtím, než půjdeme spinkat, si vyzkoušíme naši odvahu a splníme bobříka odvahy ...... A jupíííí, zvládli jsme to !

V sobotu odpoledne 30. května se scházíme na zahradě mateřské školy a společně s pohádkovými postavami, vílami, vodníky, kravičkou a kovbojem soutěžíme, hrajeme si a tancujeme. I přesto, že nám počasí až tolik nepřálo, sešlo se nás dost na to, aychom si to společně užili. O pohoštění se postarala místní jednotka SDH Borovy. Příjemným zpestřením dětského odpoledne byla ukázka RC modelů pana Lamplota.

V pátek 22. května 2015 jedeme vlakem do Nýrska a poté jdeme místní stezkou do nedaleké Bystřice. Tam navštívíme BIO farmu manželů Lehockých, kteří nás vždy s otevřenou náručí přivítají. Prohlédneme si všechna jejich zvířata, dokonce se svezeme na traktoru, odkud máme výhled na celou Šumavu. Po svačině vyběhneme na nedaleký kopec ke kapličce, před kterou leží veliký kámen a je z něj cítit velká energie. Prý se tam kdysi dávno zjevil anděl. Plni energie pak opouštíme farmu a vydáváme se zpět na nádraží do Nýrska, odkud odjíždíme vlakem do Borov. Tam už na nás trpělivě čekají naši rodiče.

Od 20. května 2015 pravidelně každou středu navštěvujeme bazén v Klatovech. Společně si hrajeme ve vodě, lovíme pěnové hračky a zvířátka se samotného dna, učíme se jak správně používat při plavání ruce a nohy, foukat do vody bubliny a potápět se. Všechny nás to fakt baví a užíváme si to. Mrkněte.

Oslava Dne matek a velká radost babiček a dědečků v pečovatelském domě v Křimicích v pátek dne 15. května 2015. Někdy se stane v životě věc, s kterou ve skrytu duše nikdo z nás nepočítá. A přece je to možné. Proběhne určitá nemoc a člověk je najednou odkázán na péči druhé osoby 24 hodin denně. Po člověku zůstane doma prázdné místo a stesk v srdci. A právě tohle všechno bylo impulsem k tomu, že pojedeme udělat radost babičkám a dědečkům do pečovatelského domu do Křimic u Plzně. V tomto domečku je nyní i babička z Borov, kterou jsme dobře znali a občas se u ní zastavili. Ano, je to babička paní ředitelky a prababička Adélky. Proto, když Adélka s maminou přišly s návrhem, jestli bychom nejeli potěšit společně s nimi jejch babičku, všichni jsme souhlasili. A přáli bychom Vám všem vidět tu radost, kterou babičky a dědouškové v Křimicích zažívali. Upřímná, nefalšovaná ..... od srdíčka .....

Oslava Dne matek v místním kulturním domě ve stylu 60. let se opravdu vydařila. Přítomné maminky, babičky, tetičky, sourozenci, někteří tatínci, prostě ti všichni si besídku společně s námi určitě moc užili. Poslechli si básničky věnované maminkám a dokonce si s námi zazpívali některé písničky, při kterých jsme i tancovali.

Příprava na tak dlouho očekávaný den vrcholí. Ráno všichni v retro oblečení a účesech čekáme na to, až si stoupeneme jako nějaká známá VIP osobnost a bude nějaká ta fotečka s námi. A právě tu dostane maminka na besídce jako dárek. A že se povedly co? Prostě všichni se shodneme určitě na tom, že nám to prostě služí ...... Aneb jak říkávala moje prababička .... "když je tělo, jubka padne" .....

V úterý 21. dubna 2015, v brzkých ranních hodinách přijel do naší mateřské školy pan Jiří Helekal. Zuzka, Blanka a Libuška zpěváka znali, i některé jeho písničky, horší to ale bylo s Klárkou a s námi. Vysvětlení na sebe nedalo dlouho čekat. Samotný Jirka Helekal nám totiž říkal, že se do něj zamilovávaly už naše babičky, což vysvětlilo naší neznalost jeho osoby a jeho písniček...... Ale protože jsme poslouchali jeho cd již předtím, spoustu písniček jsme se naučili a panu Helekalovi pak zazpívali. To byste koukali, nestačil se divit, jaké písničky umíme. Dokonce u dvou písniček předzpívávala text Zuzka .... prý už zapomněl. Společně s Jirkou zpíváme, tančíme, řádíme, co nám síly stačí. Naší akce se zúčastnil dokonce i pan starosta, který vše fotografoval a natáčel. Všichni jsme si báječné dopoledne užili. I panu Helekalovi se u nás moc líbilo a kdo ví? Třeba se společně ještě sejdeme.

V úterý 14. dubna 2015 brzy ráno, celí natěšení, vyrážíme linkovým autobusem do Klatov na stanici Lékařské záchranné zdravotní služby. V těchto prostorách nás přivítali místní záchranáři. Osobně nám ukázali vybavení sanitních vozů první pomoci. Někteří z nás si mohli vyzkoušet na vlastním těle různé přístroje, nechat sizměřit tlak, EKG, byla možnost vyzkoušet si i vozík, na kterém se přepravují pacienti, mohli jsme se posadit na místa řidičů. Byli jsme rádi, že jsme si tohle všechno mohli prohlédnout na vlastní oči. Pravdou je, že jsme měli tak trochu malou protekci ..... taťka naší Kačky tam totiž pracuje. I když jsme byli se spoustou věcí seznámeni a už se jich nebojíme, raději si společně přejeme, abychom "těchto služeb" nemuseli využít.

V úterý 31. března 2015 přijel do naší školky Honza Vittner se svým Divadélkem z bedny a zahrál nám pohádku "O vlkovi a kůzlátkách". Pohádka byla jiná než ta, kterou známe z pohádkových knížek, ale pro nás byla určitě přínosem, protože jsme si zopakovali spoustu dalších důležitých věcí. Například do jakých kontejnérů ukládáme odpad, jakou barvu má kontejnér na sklo, papír, plasty, uklízeli jsme věci, které nepatřily do lesa ... A jako v každé pohdce dobro zvítězilo nad zlem a kůzlátka se zachránila před zlým vlkem.

V pondělí 30. března 2015 přijeli do naší mateřské školy městští strážníci. Na návštěvu jsme byli jaksepatří natěšení a plni očekávání, co že nového se vlastně dozvíme. Přednáška byla prima, víme nyní spoustu věcí, které jsme, alespoň někteří z nás, dosud nevěděli. Třeba to, jak se odchytávají psi, proč a za co se platí pokuty, jak to udělat, aby byl ve městě pořádek, jak nasazovat lidem pouta (těm, kteří si je zaslouží) a jak probíhá alkoholová zkouška.

V pátek 20. března probíhal v naší mateřské škole zápis na školní rok 2015/2016. Sešly se tu dětičky z Borov, Nezdic, Vřeskovic a Dlouhé Louky. Společně s námi si děti užily příjemné dopoledne a možná, že některé z nich se již těší, až budou naši mateřskou školu navštěvovat osobně.

To šlo jednou pár kluků do školy. A jak tak šli, uviděli cestou ve vysoké zdi z kamene starou železnu branku, celou rezavou. Tajemství a kouzla mají rádi velcí i malí. A co teprve, když se ocitnou v takové tajemné Zahradě plné překvapení, kterou hlídá zlomyslný kocour, mluvící trpaslík, v jezírku plave sečtělá velryba a když už je nejhůř, tak pomůžou legrační sloni. A právě do takové zahrady se zatoulali nejen tři zvědaví kluci, ale i my.

Karnevalový rej ve třídě mateřské školy. Princezny, šaškové, tanečnice, sportovci, zvířata a další a další masky si ve třídě pěkě zařádily, zatancovaly, zasoutěžily a užily si spoustu legrace.

Jaká asi byla móda dříve? Jak vypadalo oblečení? V čem chodily děti na kloužačku? Něco málo jsme si nastudovali a vše si na vlastní kůži vyzkoušíme i v naší školce. Pózujeme, fotíme se, někomu stačí jen jedna fotka a jedno oblékání, někdo chce vyzkoušet co nejvíce modelů, převeků a zjistit, který mu nejvíce sedí. A někdo se zkrátka jen rád fotí .... No řekněte sami ...... hodili bychom se do dřívější doby? Nečekáme ani na Vaši odpověď .... odpovídáme si sami ..... hodili, protože nám prostě sluší naprosto všechno.

Když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi ..... Podobné to bylo i letos u nás. Sněhu nám nebylo dopřáno, proto se v týdnu domlouváme a vyrážíme za ním. S batohem, svačinou, dobrým nápojem a hlavně lopatami, na kterých budeme sdolávat svah vyrážíme směr Špičák .... A panečku, stálo to zato .... To byla jízda .... A té legrace co jsme si užili ....

Zelinářce Mařce práce moc nevoní, ale korunky počítá ráda, a kouká kde ušetřit, a jak a kde si "uďobnout" z cizího. Její sousedka Baruška pěstuje bylinky pro zdraví své i ostatních. Má ráda přírodu a vše, co k ní patří. Starý vykotlaný strom, který roste léta na její zahrádce je důvodem k věčným hádkám se sousedkou ...... Bude zlo potrestáno?

A je to tady, další rok .... A s ním přichází i zápis pro naše předškoláky, kteří již od září budou usedat v lavicích základní školy a s naší mateřskou školou se budou muset pomalu ale jistě v červnu rozloučit ......

Ve středu dne 4. února 2014 nás opět navštívili naši známí, školník Martin a paní učitelka Zdenička. Společně jsme si hráli na zvířátka, zazpívali písničky, zahráli na hudební nástroje a překonávali překážky. V závěru společně dokážeme zachránit zvířátka před hroznými loupežníky. Loupežníkům pak poradíme, jak se lépe chovat a neloupit.

Než přijde něco nového, musíme nechat odejít to staré .... Tak už to prostě v životě bývá .... A právě tak je to i se starým rokem 2014, se kterým jsme se patřičně rozloučili na zahradě mateřské školy. Do rozloučení jsme dali úplně všechno, všechno zlé a ošklivé. Všechno to, co se nám ve starém roce nelíbilo, ať to bylo ve školce nebo doma, jsme zmačkali do papíru a vhodili do velkého hrnce. Papír jsme pak venku zapálili, aby vše ošklivé zmizelo ..... A co nového roku 2015 přát? Možná aby jeden druhého měl rád, měl spoustu času na sebe a ty nejbližší, co nejvíce radosti, které každého potěší, málo starostí a hlavně hodně zdravíčka, protože s ním je hezká úplně každá písnička.

Dokud jsme, dokud dýcháme, dokud se uvnitř smějeme, dokud nám únavou padají víčka, je stále ještě před námi schod .... Můžeme na něj vystoupit, můžeme ho odvalit, můžeme nad i pod. Ty nejhezčí Vánoce jaké jen mohou být, strávené s Vašimi nejbližšími , s těmi, které máte rádi, Vám ze srdce přejí zaměstnanci MŠ.

V pátek dne 19. prosince jsme už od rána čekali na Ježíška. Přiletí? Nepřiletí? Co myslíte? Ano, přiletěl. Čekala na nás spousta dárků a dárečků, které jsme si společně rozbalili a odpoledne si s nimi hráli.

Ve čtvrtek 18. prosince jsme pozvali maminky a tatínky na společné odpoledne do naší mateřské školy a připravili si pro ně "Příběh o narození Ježíška". Po zakončení příběhu společně s maminkami a tatínky usedáme k prostřenému vánočnímu stolu, kde si pochutnáváme na čaji, kafíčku a voňavém cukroví, které donesly naše maminky.

Návštěva svíčkárny v Liticích .... Co se tady asi dělo? Nechte se překvapit,..... My už to ale víme a prozradíme Vám to. Každý z nás si vyrobil a poté ozdobil svoji svíčku, udělal mýdlo a do sáčku si nasypal koupelovou sůl, která se mu nejvíc íbila a nebo která nejvíc voněla. A vůbec všechno tady krásně voní .....

V pátek 12. prosince 2014 se společně s rodiči a veřejností zapojujeme do celorepublikové akce "Vypouštění balónků" . Tato akce byla součástí projetu Český Ježíšek a zároveň pokus o rekord ve vypouštění balónků v celé ČR. V 15.15 hodin bylo odstartováno. Z rádia Impuls byl slyšet jasný povel a ihned poté každý z nás poslal svá přání Ježíškovi.

Chtěli jsme si v předvánočním období vyzkoušet, jaké to je, stát se čertíkem. A možná že takhle nějak by to mohlo vypadat v opravdovém pekle, když čerti odpočívají.

Jako každým rokem, tak i letos k nám přišel na návštěvu Mikuláš s čertem. Trochu jsme se báli, protože víme, že ne vždy jsme hodní ..... Ale tak už to prostě chodí. Nakonec vše dobře dopadlo. My dostali dárečky, čert pivo a všichni byli spokojení. Pivo přinesl ráno do školky Vašík, aby prý čert měl lepší náladu. A ukázalo se, že to byl výborný nápad! Místo nějakého zlobiče si na cestu do pekla vzal hnědou skleněnou láhev, aby mu cesta rychleji ubíhala.

Roztočit foukáním větrník je pro většinu lidí hračka, pro nemocné cystickou fibrźou ale mnohdy nepřekonatelná překážka. Tento větrníkový den měl za cíl upozornit na ty, kteří touto vážnou nemocí trpí. Akci pořádala nezisková organizace Klub nemocných cystickou fibrózou, která sdružuje a pomáhá takto nemocným a současně se zasazuje o zvyšování povědomí o tomto závažném a nevyléčitelném onemocnění. Jsme moc rádi a tak trochu patřičně hrdí na to, že i naše malá venkovská školka se do tohoto projektu zapojila a v tento den, Větrníkový den, v pátek 21. listopadu vyrobila krásné papírové větrníky a ty pak vystavila na zahradě mateřské školy. Všem nemocným držíme moc palce a z naší školky posíláme radost, smích a lásku.

Pohádku o kocourovi v botách nezná možná každý, ale ten kdo jí zná a možná i ten, kdo jí neznal se určitě shodli v tom, že byla opravdu moc pěkná. Navíc jsme se pobavili, zasmáli a společně si to všichni užili.

Páteční podvečer, všude tma, jen v dálce jsou vidět světýlka. Světýlka lampiónků, které drží děti v ruce, ale především světýlka v očích dětí, které se už nemůžou dočkat chvíle, kdy svůj druhý lampión vypustí k obloze se svým přáním, které jim možná Ježíšek vyplní.

Do naší školky přijely jednou dopoledne studentky Lékařské fakulty v Plzni, z kterých se později stanou paní zubařky, ke kterým možná pak budeme chodit na preventivní a jiné prohlídky. Dozvěděli jsme se jak často, kdy, s jakou "vervou" si máme správně čistit zoubky a co vše dělat pro to, abychom předcházeli tvorbě zubních kazů.

Na podzimní drakiádu jsme se moc a moc těšili, draky si s rodiči doma přichystali a přinesli na louku za Borovy. Škoda jen, že větru bylo opravdu málo. Ale při troše té snahy se drakům přece jen občas podařilo vzlétnout.... Ale i tak jsme si pěkné odpoledne užili a podzimní odpoledne zakončili opékáním buřtíků.

Smolíček byl malý pacholíček a bydlel u svého jelena se zlatýma parohama v krásné chaloupce na okraji lesa. A že se nám příběh o Smolíčkovi moc líbil, tak o tom se můžete přesvědčit i vy.

Stejně jako každý rok ani ten letošní není výjimkou. Společně navštěvujeme solnou jeskyni v Přešticích a utužujeme tak svoje zdraví, abychom v zimě, až bude chodit Ježíšek mohli být také u toho.

O tom, že je někdo zvědavý, už jsme slyšeli, ale že může být zvědavé i malé slůně, to nás ve skrytu duše nenapadlo. Ano, ano, bylo to tak .... a spolu se slůnětem jsme potkali i mnoho kamarádů, kteří s ním v jeho zemi žili.

Aneb máme se tu všichni rádi, jsme tu samí kamarádi.

Neděle 20. září 2020
Aktuality
Jídelníček
Věř, že tvůj život stojí za to žít a tvá víra ti pomůže to uskutečnit.
3833
Anketa