příspěvková organizace

2011 – 2012

Září ..... Začátek školního roku, setkání s kamarády, seznamování se s novými dětmi, znovuobjevování společných radostí a zážitků.

V pohádce, kterou jsme navštívili je hlavní postavou, mimo Karkulky, vlk, který vymýšlí všechny zápletky a převléká se do všech postav, včetně babičky. Hraje si na pošťáka, strážníka, průvodce a babičku, kterou ovšem nejprve sní. Sní také Karkulku, ale vše nakonec dopadne dobře, díky myslivci a dětem v hledišti, které stejně jako my napovídali a radili. Představení bylo doprovázeno pěknými písničkami, které jsme si společně zazpívali s pohádkovými postavami.

Čtvrtek odpoledne - 17. květen 2012, my všichni připraveni ve svátečním oblečení, toužebně očekávajíc svoje rodiče, především maminky. Každý z nás si pro tu svoji připravil nějakou básničku či písničku. Na úplný konec máme pro naše maminky přichystané překvapení. Společně s námi mají za úkol sestavit papírovou krabičku a ozdobit jí barevným papírem. Kreativitě se meze nekladou. Všem se dílo zadaří a s úsměvem na rtech odcházíme z mateřské školy ruku v ruce se svojí nejmilejší maminkou, která společně dnes s námi oslavila svůj svátek.

V sobotu odpoledne se skoro všichni scházíme na zahradě naší mateřské školy, kde oslavujeme Mezinárodní den dětí. Pro dnešní odpoledne si paní učitelky ve spolupráci s Obecním úřadem Borovy, SDH Borovy, HZS Plzeňského kraje a Mysliveckým sdruženíma připravily pestrý program pro naše nejmenší. Všichni přítomní strávili společně s námi v prostorách zahrady mateřské školy velmi příjemné odpoledne.

Čtvrteční dopoledne bylo vyhrazeno předškolákům. Dnešní den totiž byl velkým dnem hlavně pro ně. Do mateřské školy nám přinesli ukázat svoje školní aktovky, penály, pastelky, tužky a další a další jiné věci. S netrpělivostí potom očekávali příchodu učitelek a následnému pasování na školáky. Všichni ostatní s tichostí přihlíželi samotnému pasování a některým z nás se objevily na tváři i slzičky smutku, protože se nám bude opravdu po našich kamarádech, s kterými jsme zažili spoustu hezkých věcí, stýskat.

Ve středu 27. června v dopoledních hodinách jsme si v prostorách mateřské školy vyzkoušeli co dělat, kdyby vypukl v mateřské škole požár. Seznámeni se situací, spočítané paní učitelkou, urychleně opouštíme mateřskou školu. Na zahradě školy pak očekáváme příjezd hasičů, kterým byl požád ohlášen. Celá akce byla jen jako, ale byla super. Alespoň víme jak se chovat, kdyby někdy taková situace nastala. Je pravdou, že by určitě nebyla taková legrace jako dnes. Asi bychom nestříkali hasičskou stříkačkou, nevozili se v hasičském autě za zvuku sirény a ani bychom si možná nestihli popovídat s hasiči, jako tomu bylo právě dnešního dne v naší školce.

Pohádku O perníkové chaloupce určitě všichni známe, ale i tak jsme se na ni opravdu těšili. Je pravdou, že někdo z nás dnes poprvé viděl krásné, vyřezávané loutky. S Mařenkou a Jeníčkem, díky naší pomoci, vše dobře dopadlo a mohli se tak vrátit bezstarostně ke své mamince a tatínkovi do chaloupky. A cio bylo s Ježibabou a Ježidědkem? Co myslíte? Že nevíte? Poslali jsme je zpátky do Prahy ..... co taky tady s nimi, když za chvíli začínají prázdniny.

Ze čtvrtka na pátek dne 21. června 2012 proběhla již po několikáté v naší školce svatojánská noc. Celí natěšení se ve čtvrtek v podvečer v 18.30 hodin scházíme (ten den již podruhé), v šatně naší školky. Všichni oblečení ve žlutých tričkách se svatojánským broučkem na prsou, někdo s křidélkama, jiný s lucerničkou a tykadélkama, se vydáváme na obchůzku po naší vesnici. Při návratu zpět na zahradu mateřské školy zjišťujeme, že máme již zapálený ohýnek protože jeho vůni cítíme až k vratům mateřské školy, kde se právě nacházíme. Vrtá nám to sice hlavou, protože náš známý Ferdinand letos nepřiletí, ale společně usuzujeme, že pravděpodobně poslal svoji Amálii, aby vše provedla tak, jak má. Po dobrých opečených buřtíkách se vydáváme na bobříka odvahy a celí unavení se vracíme poté zpět do třídy, kde se ukládáme do spacáků a usínáme plni velkých zážitků. Druhý den dostáváme odměny a diplomy od Ježibaby, pak hještě oslavíme svátek Pavlinky a přineseniny Adélky a už hurá na ven na hřiště. Letošní svatojánskou noc jsme si opět užili.

Na světě bude pořád krásně, pokud ti sluníčko v duši nevyhasne. A když tvoje srdíčko bude stále hřát, tak se nemáš čeho na tom světě bát. Hezký vstup do základní školy se sluníčkem na tváři všem našim školákům přejí děti a zaměstnanci MŠ.

V pátek dne 8. června, v časných ranních hodinách, odcházíme na linkový autobus. Ten den co den vozí školáky do školy do Švihova. Společně s nimi se dnes jedeme podívat za našimi kamarády, kteří s námi ještě loni navštěvovali mateřskou školu. Zjišťujeme, jací jsou z nich už šikovní školáci. Během školního roku se naučili číst, psát, počítat .... a spoustu jiných a jiných věcí. Cestou zpět máme do odjezdu autobusu ještě docela hodně času, tak naše zastávka pokračuje na hradě Švihov. Tam si dáme dobrou oplatku, někdo chvíli odpočinku a jiný zas trochu pohybu. Teprve poté odcházíme společně na náměstí na autobus a odjíždíme směr MŠ Borovy na dobrý oběd, kterého se už nemůžeme všichni dočkat.

Od počátku května navštěvujeme plavecký bazén v Klatovech. Hrajeme si ve vodě, učíme se potápět, správně dýchat, kopat nohama pod hladinou vody, lovíme pěnová zvířátka, skáčeme do vody (jednou dokonce i do velkého bazénu). Všichni si plavecký výcvik užíváme a v bazénu se nám moc líbí. Již nyní se těšíme na léto, prázdniny a na koupání v řece, rybníku, moři, koupališti ..... a nebo jen v nafukovacím bazénku na zahradě? I tak to bude prima.

Po brzké ranní svačině v pátek dne 25. května 2012 již netrpělivě vyhlížíme autobus a odjíždíme na na školní výlet k Honzíkovi. Na výlet jsme se opravdu těšili. Nejvíce na koně, které Honzíkova maminka chová. Výlet jsme si užili, počasí nám vyšlo, po pravdě .... nezávidíte trochu?

V pátek 18. května se po poledním odpočinku vydáváme do místního kulturního domu, kde již na nás čekají místní maminky, babičky a paní, které slaví dnes svátek matek. Také pro ně jsme si přichystali pestrý program a na konci předáváme každé z přítomných papírovou kytičku, kterou jsme vyrobili. Po vystoupení nás pan starosta odměňuje párkem s hořčicí a domů si pak ještě odnášíme nějaké sladkosti. Takové vystoupení s odměnou na závěr se nám opravdu líbí!

A nejen zajíce ..... možná i nějakou tu slepičku, kuřátko, kachňátko, jehňátko, kůzlátko a další a další mláďátka, která při vycházkách venku občas potkáme na nějaké té zahradě. U nás ve školce se již nemůžeme jarních svátků dočkat. Barvíme vajíčka, vyrábíme přáníčka, zpíváme, tančíme, společně vyhlížíme sluníčko, vyséváme do květináčků obilí. Nejvíce se však ale těšíme na to, až vyrazíme koledovat po vesnici.

V úterý dne 20. března proběhl v naší mateřské škole zápis na školní rok 2012/2013. K zápisu se dostavilo 11 nových kamarádů a kamarádek. Bohužel v příštím školním roce se uvolní v naší školce jen 5 míst. Tak držíme palce a ať vše dopadne tak, jak má.

Do naší školky opět přijíždí školník Martin a paní učitelka Zdenička s novou pohádkou. To, že jejich pohádky jsou netradiční stejně jako jejich rekvizity, tak na to už jsme si zvykli. Ale je pravdou, že i přesto nás pokaždé něčím překvapí. Nejinak tomu bylo i v pohádce o lišce, která si odnesla neposlušná kůzlátka. Nakonec ale vše dopře dopadlo. Kůzlátka jsme zachránili a lišce a vlkovi pořádně vyprášili kožich.

Po osmé hodina se naše školka zaplnila hudebními nástroji všeho druhu. Do školky totiž přijel pán převlečený do dobového kostýmu. Na nohou měl krásné kožené špičaté boty, v kterých nám připomínal tak trochu kašpárka. Spolu s ním jsme navštívili jedno království, kde se nedomlouvali jinak, než písničkami a za doprovodu hudebních nástrojů. Nevěřili bychom, že někdy může být docela těžké uhádnout nějakou písničku zahranou houslemi, píšťalou nebo flétnou. Dokonce jsme slyšeli i písničku, která se doprovázela na dudy. A je pravdou, že někteří z nás viděli tento nástroj úplně poprvé.

V tento den se v naší školce po ránu sešlo několik princezen, rytířů, pirátů, klaunů, mořských panen a ostatních pohádkových postaviček. Společně s tygrem a žábou tančili, zpívali, soutěžili a užívali si karnevalový rej, který stál opravdu za to. Prosím, podívejte se sami!

Začíná měsíc listopad a s ním přichází i sychrané počasí. Proto i my nenecháváme nic náhodě a začínáme společně s učitelkami navštěvovat solnou jeskyni v Přešticích, kde budeme společně posilovat nás organismus abychom nebyli v nadcházejícím období často nemocní.

V pátek dne 11. listopadu se společně v podvečer scházíme před naší mateřskou školou. Hned v úvodu si připomeneme, proč se vlastně v těchto listopadových dnech vynášejí světýlka do přírody. A poté se společně všichni s dobrou náladou a rozsvíceným lampiónkem vydáváme na procházku obcí, aby nám to čekání na Ježíška rychleji utíkalo.

Začíná prosinec, poslední měsíc v roce ... a již nyní se těšíme na Vánoce. Ještě před vánoci ale všichni očekáváme pekelnou návštěvu, která se každý rok objednává s velkým předstihem. A tak i letos můžeme v naší školce přivítat čerta a Mikuláše. Možná, že se někdo z nás i trošičku bál, ale čertík byl hodný a nakonec každému z nás za básničku či písničku podal ruku a Mikuláš nás odměnil sladkým balíčkem. Všichni slibujeme, slibujeme, slibujeme .....

Dnešní představení, které vyprávělo o dřívějších dobách, kdy ještě v období adventu chodily po vesnicích různé maškary, se nám moc líbilo. Dozvěděli jsme se o starých zvycích a viděli dobové maškary. To vše bylo doprovázeno veselými písničkami.

Čtvrteční odpoledne jsme strávili všichni dohromady po boku našich nejmilovanějších. V mateřské škole se totiž konala vánoční besídka, na kterou se všichni vždy moc těšíme.Doufáme, že se přítomným naše besídka líbila a nějaké ty drobné chybičky nám byly odpuštěny. Ještě jednou přejeme všem pohodové a šťastné Vánoce.

Páteční den se svým deštěm vůbec nepřipomínal nadcházející Vánoce. Ale my všichni doufali, že brzy po naší povedené vánoční besídce se Ježíšek přece jen do naší školky dostaví. Celí netrpěliví a natěšení vcházíme do třídy a zjišťujeme, co všechno nám Ježíšek nadělil. A opravdu. Pod stromečkem byla kupa dárků. Dokonce i dáreček pro naši paní kuchařku, učitelky a pana starostu. Ten sice při nadílce nebyl přítomen, ale nakonec se přece jen dostavil. Vstoupil nesměle do třídy, aby Ježíška nevyplašil a celý natěšený rozbalil i on svůj dáreček. To, že ho dáreček rozesmál bylo určitě prima, protože s úsměvem jde vždycky všechno líp, a navíc Ježíšek někdy může nadělovat i legrační dárky.

Druhý únorový den přijíždí do naší školky školník Martin s paní učitelkou Zdeničkou se svoji pohádkou Dlouhý, Široký a Bystrozraký. I když tato pohádka byla netradiční a tedy úplně jiná než jakou známe, přesto se nám líbila a pohádku si společně užili. Zazpívali, pomohli trochu směrovat děj pohádky aby nakonec vše dobře dopadlo. A to se také stalo. Zazvonil zvonec a pohádky se šťastným koncem byl konec!

Neděle 20. září 2020
Aktuality
Jídelníček
Věř, že tvůj život stojí za to žít a tvá víra ti pomůže to uskutečnit.
3833
Anketa